Jak kickboxing wpływa na zdrowie?

kickboxing

Kickboxing to forma sztuki walki polegająca na uderzaniu, kopaniu oraz pracy nóg. Sport obejmuje ruchy zaczerpnięte z innych rodzajów sztuk walki, takich jak MuayThai  czy boks.

Istnieją różne rodzaje kickboxingu, każdy kieruje się nieco innymi zasadami. Na przykład w amerykańskim kickboxingu używa się rąk i stóp do nawiązania kontaktu, podczas gdy muay thai pozwala na kontakt przy użyciu łokci i kolan.

Bezkontaktowy kickboxing i cardio kickboxing wykorzystują takie same techniki pracy nóg, kopania i uderzania, jak inne rodzaje kickboxingu, jednak uderzenia i kopnięcia kierowane są w worki obciążające i ochraniacze dłoni, zamiast w partnera treningowego.

Kickboxing oferuje szereg korzyści zdrowotnych dla osób w każdym wieku.

Kickboxing zmniejsza stres i wyzwala endorfiny

Sztuki walki, w tym kick-boxing i inne formy ćwiczeń zostały powiązane z poprawą zdrowia psychicznego i pozytywnych uczuć. W ciągu kilku minut od rozpoczęcia treningu, zmniejsza się skumulowany w ciele stres i napięcie. Ruchy w kickboxingu stanowią wyzwanie dla kilku podstawowych grup mięśniowych i zapewniają szybki trening całego ciała. Kickboxing obejmuje ćwiczenia aerobowe i beztlenowe, które pozytywnie wpływają na nastrój. Odbywa się to poprzez zwiększenie endorfin i wytwarzanie zmian w części mózgu, które mogą pozytywnie wpłynąć na osoby odczuwające stres, lęk i cierpiące depresję.

Kickboxing poprawia koordynację ruchową

Jeśli cierpisz na problemy z postawą i masz słabą koordynację, możesz wzmocnić swój kręgosłup, poprawić refleks oraz umiejętności koordynacyjne. Szybkie ciosy i kopnięcia w kickboxingu dadzą Ci szansę na skoncentrowanie energii na udanym wykonaniu każdego ruchu.

Spalanie dużej ilości kalorii w krótkim czasie

Kickboxing to rutynowy trening cardio o dużej mocy, który doskonale nadaje się do odchudzania i szybkiego uzyskania dobrej formy. Może pomóc w spaleniu ponad 800 kalorii na godzinę i zdecydowanie podkręca metabolizm.

Wyższa jakość snu po treningu

Aktywność fizyczna poprawia jakość snu, nawet u osób z jego zaburzeniami. Niedobór snu zwiększa ryzyko chorób, takich jak np. choroby serca. Dostarczenie wystarczającej ilości snu poprawia nastrój i zdolność myślenia, a także zwiększa poziom energii.

Treningi kickboxingu oferują wiele korzyści dla Twojego ciała i umysłu. Są doskonałym wyborem bez względu na to, czy od wielu lat uprawiasz fitness, czy dopiero zaczynasz treningi – kickboxing może pomóc Ci osiągnąć swoje cele.