Bieganie? Rób to mądrze! 5 rad dla początkujących

Bieganie? Rób to mądrze! 5 rad dla początkujących

O licznych korzyściach wynikających z treningów aerobowych słyszymy z każdej strony. Zarówno naukowcy, lekarze, jak i trenerzy są zgodni: bieganie może znacznie poprawić nasz stan zdrowia. Jednak każde lekarstwo ma listę działań niepożądanych. Dowiedz się jak ich unikać, zanim przebiegniesz swój pierwszy maraton!

Solidne przygotowanie to podstawa

Podczas pracy z własnym ciałem nasze działania powinny być przemyślane, a także oparte na doświadczeniu i wiedzy innych. Nie inaczej jest w przypadku, banalnego z pozoru, biegania. Osoby, które chcą uczynić bieganie swoim zdrowym nawykiem, powinny wytężyć uwagę na samym początku swojej przygody, aby uniknąć błędów, niepowodzeń, a także nieprzyjemnych kontuzji. Poniżej znajduje się pięć podstawowych aspektów biegania, o które warto jak najszybciej się zatroszczyć.

  • Pamiętaj o dobrym obuwiu

Aby przebiec się gdzieś od czasu, do czasu wystarczy “zwykłe” obuwie sportowe – można spotkać takie opinie, jednak gdy planujemy regularnie biegać, lepiej będzie zabezpieczyć się w odpowiednio dobrane obuwie. Dlaczego? W miarę upływu czasu będziemy przebiegać kolejne setki kilometrów. Buty są odpowiedzialne za odpowiednie profilowanie stopy względem podłoża i amortyzację. Ma to wpływ nie tylko na komfort w trakcie biegania, lecz także na obciążenie stawów. Buty do biegania po asfalcie różnią się od tych do biegania w terenie. W dobrych sklepach dla sportowców spotkamy ludzi, którzy pomogą dobrać nam odpowiednie buty. Jeśli jednak nie mamy czasu na wizytę w sklepie, możemy sami zgłębić temat lub zapytać trenera.

  • Ważna jest regularność: znajdź swój dystans

Początki biegania są najtrudniejsze. Ciało musi stopniowo przystosować się do nowych bodźców. Pamiętajmy, że zbyt intensywne treningi mogą dostarczyć nam satysfakcji doraźnie, jednak długoterminowo mogą być po prostu nie do utrzymania. Warto dobrać dystans do swoich obecnych możliwości i stopniowo zwiększać go w miarę postępów. Jeżeli chcemy budować nawyk, musimy myśleć z wyprzedzeniem.

  • Wybierz odpowiednie miejsce i czas

Bieganie jest wysiłkiem i możemy miewać przed nim opory. To naturalne. Jednak, aby nie utrudniać sobie życia, znajdźmy miejsce, które będzie budziło w nas dobre skojarzenia. W miastach ludzie często biegają w parkach, czy innych miejscach w pobliżu akwenów wodnych i terenów zielonych. Trasa, która pozwoli nam się zrelaksować, to większa szansa, na regularność. Obok miejsca ważny jest również czas. Pora jest kwestią indywidualnych upodobań i możliwości, jednak postarajmy się trafić w taki moment, który będzie dla nas najlepszy. Nasze szanse na sukces rosną.

  • Kontroluj tętno i nawodnienie

Kontrola oddechu i tętna jest istotna. Osoby początkujące muszą brać to pod uwagę, ponieważ może okazać się, że same początki treningów aerobowych będą marszem pomieszanym z wolnym truchtem. Ogólnie przyjmuje się 135 BPM jako wartość, która jest optymalna dla długiego cardio. Dzięki kontroli tętna możemy dobrać odpowiednią intensywność naszego treningu. Pamiętajmy również o wodzie.

  • Pamiętaj o technice

Pomoc osoby posiadającej szczegółową wiedzę na temat treningu pozwoli nam lepiej ułożyć swój plan, a także przeanalizować bieganie pod kątem postawy i techniki. Dzięki temu nasze nawyki budowane podczas sesji treningowych będą wolne od błędów. Pamiętajmy aby nie wychodzić na trening bez rozgrzewki. Jeżeli jednak chcemy się rozciągać, wskazane jest robienie tego po treningu. Wówczas włókna mięśni są rozgrzane i najbardziej elastyczne. Dzięki temu możemy uniknąć ewentualnych dolegliwości bólowych.
Pamiętaj, że dobry trener personalny w Krakowie podpowie Ci, jaką technikę przyjąć oraz na co jeszcze zwracać uwagę.

Ponieważ jestem fanem optymalizacji czasu i czerpania z każdej jednostki treningowej jak najwięcej korzyści , osobiście nie stawiam biegania na topie ćwiczeń aerobowych.
Zdecydowanie bardziej polecam treningi kick boxingu, podczas których oprócz spalania kalorii, nabywamy przydatnych umiejętności :).
Dla mnie dużo atrakcyjniejsza forma treningu i redukcji stresu. 

Serdecznie zapraszam każdego kto chce się o tym przekonać ;)!