Czy dziecko może ćwiczyć z trenerem personalnym? Moja opinia!

Czy dziecko może ćwiczyć z trenerem personalnym? Moja opinia!

Poprzez pracę z trenerem personalnym możemy wpływać na kondycję naszego ciała: zdrowie i sprawność fizyczną. Sprawa obecności dzieci na siłowni wciąż budzi wiele pytań i kontrowersji. Poniżej staram się rozwiać garść mitów i obaw.

Mity i legendy

Przekonanie o tym, że ćwiczenia siłowe hamują wzrostu u dzieci, można było usłyszeć całkiem często jakieś kilkanaście lat temu. Współcześnie pewnie też znalazłyby się osoby o podobnych przekonaniach, jednak należą one do rzadkości. Dawniej takie przeświadczenie brało się z lęków przed nieznanym, gdzie siłownia kojarzyła się głównie z budzącymi postrach kulturystami, którzy przyjmowali końskie dawki hormonów. Na szczęście te negatywne stereotypy są zastępowane przez te pozytywne. Polacy coraz częściej odwiedzają siłownie, a w ćwiczeniach widzą sposób na zachowanie ciała w dobrej formie. Jak ćwiczenia na siłowni miałyby przeszkadzać organizmowi rosnąć? Wyobrażano sobie, że silniejsze mięśnie będą „trzymały” kości, co uniemożliwi im wzrost. Tutaj można powiedzieć tylko tyle – to nieprawda.

Faktyczne ryzyko ćwiczeń dzieci na siłowni

Zagrożenia dla zdrowia układu ruchu są wspólne zarówno dla dzieci jak i dla osób dorosłych. Dzieciom nie grozi zahamowanie wzrostu, ale urazy spowodowane np. niewłaściwą techniką wykonywania ćwiczeń. Korzyści również są wspólne – zwiększenie siły, lepsze samopoczucie, dotlenienie komórek, wyższa sprawność w codziennym funkcjonowaniu.

W jaki sposób powinna przebiegać praca dzieci z trenerem?

Patrząc więc na sprawę czysto anatomicznie, dzieci i dorośli są w podobnej sytuacji: tylko specjalistyczne przeciwwskazania mogą być ograniczeniem w wykonywaniu ćwiczeń. Dziecko tak samo jak dorosły musi dbać o właściwą technikę, aby nie powodować urazów. Jednak podejście trenera musi uwzględniać wiek i dojrzałość dziecka. Przede wszystkim trener musi umieć przedstawić ważność przekazywanych przez siebie informacji i jednocześnie nie wystawiać młodej osoby na sytuacje stresowe, które mógłby go w jakiś sposób zniechęcić. W zasadzie dobry trener nie powinien wystawiać na sytuacje stresowe również dorosłych osób. Różnica polega na sposobie komunikacji. Nie każdy trener będzie nadawał się do pracy z dzieckiem, ponieważ wymaga to szczególnej uwagi.

Czy pozwalać dziecku ćwiczyć? Dobry trener personalny dla dziecka w Krakowie

Cała sprawa właściwie rozbija się o kompetencje osoby prowadzącej trening. Jeżeli mamy pewność, że trener zadba o właściwą technikę, będzie w stanie umiejętnie poprowadzić młodego adepta przez różne rodzaje ćwiczeń i zachowa należytą uwagę, nie ma żadnych przeciwwskazań.