Dieta oczyszczająca – kiedy jest dobrym wyborem?

kobieta pijąca wodę w lesie

Diety oczyszczające (detoksykacyjne) na przestrzeni ostatnich lat stały się bardziej popularne niż kiedykolwiek. Ich głównym celem jest oczyszczenie krwi i wyeliminowanie szkodliwych toksyn z organizmu. W dzisiejszym artykule przybliżę temat diety oczyszczającej, podpowiemy, jakie produkty możemy spożywać podczas jej trwania oraz kiedy zaleca się jej zastosowanie.

Co to jest dieta oczyszczająca i kto powinien z niej skorzystać?

Diety oczyszczające są na ogół krótkoterminowe a ich głównym celem jest wyeliminowanie toksyn z organizmu. Restrykcyjna dieta detoksykacyjna obejmuje okres postu, po którym następuje ścisła dieta składająca się z owoców, warzyw, soków owocowych i wody. Czasami detoks obejmuje również zioła, herbaty i suplementy.

Dieta oczyszczająca daje możliwość:
– odpoczynku organizmu poprzez zastosowanie postu,
– stymulacji wątroby, aby pozbyć się toksyn,
– poprawy krążenia,
– dostarczenia swojemu organizmowi zdrowych składników odżywczych.

Terapie detoksykacyjne są najczęściej zalecane ze względu na potencjalne narażenie na toksyczne chemikalia w środowisku lub diecie. Należą do nich zanieczyszczenia, chemikalia, metale ciężkie i inne szkodliwe związki. Uważa się również, że te diety oczyszczające pomagają w różnych problemach zdrowotnych, w tym otyłości, problemach trawiennych, chorobach autoimmunologicznych, stanach zapalnych, alergiach, wzdęciach i chronicznym zmęczeniu.

Jakie produkty powinno się jeść podczas diety oczyszczającej?

1. Błonnik

Błonnik pochodzący z pełnowartościowych produktów spożywczych, takich jak nasiona, orzechy, produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa, wspomaga układ pokarmowy. Jest to jeden z głównych składników odtruwających.

2. Wodę

Woda wspiera wszystkie narządy, których zadaniem jest oczyszczanie organizmu. Zwłaszcza nerki, które potrzebują wody, aby odfiltrować toksyny z krwi i pozwalają wydalić je z moczem. Woda wspiera również układ trawienny, ponieważ bez wody błonnik, który spożywasz, nie spełni swojego zadania.

3. Dobre tłuszcze

Zdrowe tłuszcze z pokarmów takich jak łosoś, pstrąg, jajka, orzechy, nasiona, awokado czy oleje, wspomagają cały organizm, zmniejszając stany zapalne. Przy mniejszej liczbie stanów zapalnych nasze ciała pracują wydajniej i lepiej radzą sobie z toksynami.

Aktywność fizyczna podczas diety oczyszczającej

Podczas diety oczyszczającej, jak podczas każdej innej, zalecana jest aktywność fizyczna. Pamiętaj, że sport w połączeniu z dietą potrafią podkręcić metabolizm i dać niesamowite efekty. Ruch wspomaga dotlenienie organizmu, rozwój mięśni oraz pomaga leczyć choroby takie jak cukrzyca, wady postawy czy otyłość.

Zapoznaj się z moją ofertą treningów personalnych w Krakowie.