Trener personalny online – czy to w ogóle ma sens?

Trener personalny online - czy to w ogóle ma sens?

Po roku funkcjonowania w pandemii większość spraw jesteśmy w stanie załatwić zdalnie. Czy ta wygoda jest równie skuteczna w przypadku treningu personalnego? Sprawdzamy, czy trening online jest równie efektywny i jakie ograniczenia go dotyczą.

Trening bez wychodzenia z domu?

Można powiedzieć, że motywacja do treningu, w warunkach domowych może być nie lada wyzwaniem. Ćwiczenia bez sprzętu często wymagają od nas ogromnego skupienia, wysiłku i wytrwałości. Będąc w domu, zdecydowanie trudniej nam dostarczyć sobie odpowiednie bodźce treningowe, które zapewnią utrzymanie formy i progres. Odpowiedzią na ten stan rzeczy są treningi personalne online. Czy faktycznie się sprawdzają? Czy przynoszą nam adekwatne korzyści? A może są tylko nieskutecznym substytutem pełnoprawnego treningu personalnego na siłowni?

Komu mogą pomóc treningi personalne online?

W przypadku gdy generalnie mamy problemy z motywacją do ćwiczeń, treningi personalne online mogą być dla nas zastrzykiem energii. Niestety utrzymujący się stan pandemii wprowadził do naszego życia bezruch, którego konsekwencje musimy zwalczać na bieżąco (albo czekać na lepsze czasy, aby „w końcu wziąć się za siebie”). Podtrzymanie regularności i motywacji do ćwiczeń – wydaje się, że lista zalet treningu przez internet na tym się kończy. Dlaczego? Forma interakcji z trenerem jest skrajnie ograniczona. Widząc nas z perspektywy kamery internetowej, nie jest w stanie nam zapewnić pełnego wsparcia w trakcie wykonywania ćwiczeń. Dodajmy do tego fakt, że treningi domowe często składają się z ćwiczeń wielostawowych, w których zadbanie o właściwą technikę stanowi niezbędny fundament jakiegokolwiek postępu. Trener, nawet gdyby bardzo się starał, nie jest w stanie zapanować nad sesją w takim stopniu, w jakim ma to miejsce na siłowni, albo… No właśnie? Czy są jakieś alternatywy?

Czy w pandemii jesteśmy skazani na treningi personalne online?

Nie ukrywajmy, znajdując się w procesie zmiany sylwetki, bardzo wiele czynników musimy mieć pod ścisłą kontrolą. Ilość spożywanych kalorii i makroskładników, odpowiednie rytm funkcjonowania, wypoczynek, ale przede wszystkim trening. W tym procesie dobrze przeprowadzone treningi odgrywają szczególną rolę. W trudnych momentach to właśnie trener jest naszą podporą i to jego powinniśmy na bieżąco informować o swoich stanach energii i motywacji. Bezpośredni kontakt jest tutaj na wagę złota. Na szczęście pozamykane siłownie wcale nie muszą odcinać nas od osobistego kontaktu z trenerem. Bardzo popularnym rozwiązaniem stały się treningi personalne na świeżym powietrzu. Dodatkowe ułatwienie stanowią coraz częściej obecne w przestrzeni miejskiej siłownie i parki do kalisteniki. Dzięki nim możemy utrzymać właściwą częstotliwość treningów z udziałem trenera, zadbać o swoje zdrowie bez żadnych kompromisów związanych ze stałym przebywaniem w domu i skutecznie zredukować skutki siedzącego trybu życia.