Crossfit – czym jest i komu poleca się tę formę treningu?

crossfit

Wielbiciele sprawności funkcjonalnej twierdzą, że jest to najlepsza i najszybsza droga do osiągnięcia zdrowia oraz świetnego samopoczucia. Sceptycy natomiast wskazują na podwyższone ryzyko kontuzji. Abyś sam mógł dowiedzieć się więcej na temat Crossfitu – i tego, czy jest to sport dla Ciebie – przygotowaliśmy kilka najważniejszych informacji.

Czym jest Crossfit?

Crossfit to forma treningu interwałowego o wysokiej intensywności. Jest to również trening siłowo-kondycyjny, na który składa się ruch funkcjonalny, wykonywany na wysokim poziomie zaangażowania mięśni. Ruchy charakterystyczne dla tej dyscypliny to czynności, które wykonujesz w swoim codziennym życiu (takie jak przysiady, ciągnięcie, pchanie, skoki i wiele innych). Znaczna część ćwiczeń obejmuje różne odmiany przysiadów, pompek czy podnoszenia ciężarów. Wykonuje się je w ściśle określonym czasie, aby pomóc w budowaniu mięśni.

Crossfit stał się bardzo popularny ze względu na swoją skuteczność, która podyktowana jest szczególnym naciskiem na obciążenie, dystans i prędkość. Podczas treningu wykorzystuje się różne elementy, takie jak piłki lekarskie, liny biegowe, pierścienie czy skrzynki do skoków.

Czy Crossfit jest dla każdego?

Treningi Crossfit można skalować, aby były przeznaczone dla osób w każdym wieku i na każdym poziomie sprawności. Wszystko, czego potrzebujesz, to profesjonalny trener. Pod jego okiem możesz mieć pewność, że trening jest w pełni bezpieczny oraz skuteczny.

Cele uprawiania tej dyscypliny mogą być różne. Najpopularniejszą z nich jest chęć posiadania nieprzeciętnej sprawności fizycznej w codziennym życiu. Dodatkowo świetnie wpływa na zdrowie, szybko spala tkankę tłuszczową oraz buduje mięśnie. Crossfit można również uprawiać, aby uzyskać przewagę w innych dyscyplinach sportowych lub jako zupełnie nowy sport sam w sobie.

Korzyści płynące z uprawiania Crossfitu

Crossfit ma wiele zalet. Największą z nich jest to, że warunkuje osobę do robienia niemal każdej czynności. Jeśli więc potrzebujesz solidnego przygotowania do obciążających fizycznie zawodów lub po prostu marzysz o nienagannym wyglądzie w stroju kąpielowym – ten sport na pewno w tym pomoże. Crossfit wykorzystuje ćwiczenia funkcjonalne, to znaczy że poprawi zarówno siłę, równowagę, elastyczność, ale również postawę czy ogólny stan zdrowia.

Oprócz powyższych korzyści, Crossfit oferuje coś jeszcze – brak monotonii. Ponieważ istnieje szeroka gama ćwiczeń i sposobów ich łączenia, za każdym razem wybierając się na trening, możesz robić coś zupełnie nowego.