Wizualizacja celów – skuteczna metoda motywacji

trener

Czy potrafisz wyobrazić sobie, że przybiegasz na metę przed swoimi rywalami? Przepływasz z najlepszym czasem podczas treningu? Czujesz przypływ adrenaliny na entuzjastyczną reakcję tłumu? Jeśli Twoja wyobraźnia działa tak dobrze, aby przywołać szczegółowe wizje wykonywanych ruchów używanych w sporcie, możesz w ten sposób poprawić swoje wyniki. Podobna forma ćwiczeń umysłowych nazywana jest wizualizacją. Zarówno wielu zawodowych sportowców, jak i amatorów twierdzi, że taki trening wyobraźni przynosi rzeczywiste rezultaty.

Jak działa wizualizacja celów?

Wizualizację można traktować jako programowanie podświadomości. Kiedy wyobrażasz sobie poszczególne ruchy, które wykonujesz w danym sporcie, obrazy mentalne wzmacniają ścieżki neuronowe. Ćwiczenia wykonywane w myślach uaktywniają Twoje mięśnie w takiej samej kolejności, w jakiej byłyby uruchamiane w rzeczywistości.

Dlaczego warto przeprowadzać takie wizualizacje? Jeśli możesz wyobrazić sobie, że wykonujesz określone zadania pomyślnie, wprowadzasz się we właściwy sposób myślenia, podnosząc poziom własnej pewności.

W jaki sposób zacząć?

Chciałbyś spróbować wizualizować cele, jednak nie wiesz, w jaki sposób się do tego przygotować? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć.

1. Zrelaksuj się, zamknij oczy, weź kilka głębokich oddechów.
2. Spraw, aby Twoje wyobrażenia były tak szczegółowe i realne, jak to tylko możliwe. Wyobraź sobie, że uprawiasz wybrany sport w rzeczywistych sytuacjach i lokalizacjach.
3. Dodaj jak najwięcej szczegółów sensorycznych – piasek, słońce, zapach hali sportowej. Włącz kolory i charakterystyczne dźwięki. Każdy dodatkowy szczegół, pozwala zintensyfikować emocje i utrzymać koncentrację.
4. Zachowaj pozytywne myślenie, ponieważ to Ty jesteś bohaterem swojego scenariusza.

Jeśli pierwsze wysiłki związane z wizualizacją okażą się męczące, zacznij od krótkich, 3-minutowych sesji, stopniowo wydłużając czas do 10 minut.

Wizualizuj to, czego tak na prawdę chcesz

Jednym z najpotężniejszych efektów dobrej wizualizacji jest programowanie podświadomości. Powinieneś więc myśleć o niej jako o samonaprowadzającym się pocisku. Jak to działa? Wystrzelony pocisk zaczyna zbliżać się do zaprogramowanego celu. Zanim trafi w tarczę, ocenia swoje współrzędne w stosunku do celu i wprowadza mini korekty, aby skorygować swoją ścieżkę. Podświadomość działa w ten sam sposób – identyfikuje nasze współrzędne i naturalnie prowadzi nas do celu.

Praktyka czyni mistrza

Ćwicząc wizualizację, należy pamiętać o dwóch najważniejszych zasadach. Po pierwsze, musisz być konsekwentny w swoich działaniach. To znaczy, że każdego dnia, powinieneś wygospodarować 10 minut na trening myśli. Pamiętaj, że codzienne, krótkie treningi zawsze przyniosą lepsze efekty, niż intensywna, godzinna sesja raz w tygodniu. Druga zasada to pozytywne myślenie. Nawet jeśli jesteś na początku swoich treningów mentalnych i nie potrafisz przywołać krystalicznie czystych obrazów, nie zniechęcaj się. Z upływem czasu dużo łatwiej będzie panować nad każdą z Twoich wizualizacji.