Analiza składu ciała – sposób na monitorowanie efektów odchudzania

kobieta

Ciało to złożona maszyneria. Nic dziwnego, że praca na nim wymaga kontrolowania wielu parametrów. Odchudzanie? Jest procesem rozciągniętym w czasie. Aby zagwarantować sobie skuteczne podejście do sprawy, musimy uzbroić się w solidną dawkę teorii, wewnętrznej dyscypliny i cierpliwości. 

Po co nam kontrola składu ciała?

Praca z własnym ciałem wymaga samokontroli, zarówno pod kątem generowania progresu, jak i zapobiegania efektom niepożądanym. Dzięki monitorowaniu efektów odchudzania jesteśmy w stanie na bieżąco panować nad procesem, co również motywuje nas do utrzymania narzuconego sobie trybu. W przypadkach gdy zaczynamy ćwiczyć: stymulujemy naszą tkankę mięśniową i redukujemy tkankę tłuszczową, sama masa naszego ciała może niewiele mówić o poczynionych postępach. Miesiąc treningów i diety, a waga stoi jak zaczarowana? To wcale nie musi oznaczać, że nie osiągasz progresu. Utrata masy w tłuszczu może być wyrównana przez nową masę mięśniową. Wówczas dochodzi do tzw. rekompozycji masy ciała, czyli zmiany stosunku masy tłuszczowej do masy mięśniowej. Ale zacznijmy od początku.

Waga z funkcją lotu w kosmos?

Jeżeli widziałeś kiedyś na siłowni wagę z dodatkowym panelem sterującym, pewnie natknąłeś się na Tanitę. Jest to urządzenie służące do analizy składu ciała. Dzięki temu urządzeniu możesz kontrolować następujące parametry:

  • BMI (Body Mass Index): stosunek masy ciała do wzrostu;
  • body Fat: zawartość tkanki tłuszczowej w ciele;
  • metabolizm spoczynkowy: ilość kcal potrzebnych na podstawowe czynności życiowe – przydaje się w określaniu deficytu kalorycznego;
  • wiek metaboliczny: wyglądasz na mniej lat, niż masz? Prawdopodobnie jest to zasługa niższego wieku metabolicznego;
  • poziom tłuszczu trzewnego: jest to tkanka tłuszczowa okalająca nasze narządy wewnętrzne. Jej nadmiar ma kolosalny wpływ na funkcjonowanie organizmu;
  • cholesterol;
  • poziom nawodnienia.

Odchudzanie – coś więcej niż waga

Wysiłek fizyczny i odpowiednia dieta mają wpływ na znacznie większą liczbę czynników niż tylko waga. Dzięki szczegółowym pomiarom ciała jesteśmy w stanie określić faktyczne rezultaty i wpływ naszych działań na organizm. Czasami postęp nie jest widoczny gołym okiem, szczególnie gdy odchudzanie postrzegamy tylko w kontekście utraty wagi. Na ogół chodzi nam o pozbycie się tkanki tłuszczowej. Musimy pamiętać o tym, że redukując tkankę tłuszczową, równie skutecznie możemy pozbyć się tkanki mięśniowej, a tym samym stracić siłę i motywacje. Aby temu zapobiec, dbajmy o dietę, regenerację i bądźmy na bieżąco z tym co słychać w naszym ciele. Jeśli obawiasz się, że Twoja wiedza jest niewystarczająca, skorzystaj z mojej pomocy. Jako doświadczony trener personalny podpowiem Ci, na jakie parametry warto zwracać uwagę! Do zobaczenia na treningu.