Dlaczego trening z trenerem personalnym jest lepszy niż samodzielny?

trening

Kontuzja, zniechęcenie, czy brak motywacji nie musi pokrzyżować naszych długoterminowych planów. Zanim nastąpi kryzys, warto być na niego przygotowanym i w porę skorzystać z doświadczenia specjalisty.

Popularne treningi, popularne błędy

Martwy ciąg, przysiady ze sztangą, czy wyciskanie żołnierskie – fundamenty treningu siłowego, na które na pewno natrafił każdy, kto szukał gotowych planów treningowych w Internecie. Owszem, odgrywają one ważną rolę w procesie budowania naszej formy, jednak aby nasz trening nie był drogą na skróty prowadzącą do bolesnych kontuzji, musimy zadbać w pierwszej kolejności o przygotowanie ciała i odpowiednią technikę. Długoterminowe dysfunkcje narządów ruchu, bolesne stany zapalne w stawach i wysoki stopień przemęczenia organizmu są częstymi przypadkami u tych, którzy decydują się działać samodzielnie. Obecność trenera nie tylko zmotywuje nas do działania, ale przede wszystkim da nam pewność, że nie robimy sobie krzywdy.

Inwestycja w siebie

Udając się na siłownie pierwszy raz (albo po dłuższej przerwie), najlepiej jest zrobić to ze wsparciem trenera personalnego. Na drodze do wymarzonej formy leży wiele pułapek. Korzystając z wiedzy i doświadczenia fachowców, możemy je z łatwością ominąć i skupić się bezpośrednio na dążeniu do celu. Argumentem za rezygnacją z usług trenera personalnego jest oszczędność. Czy aby na pewno zyskujemy takim działaniem? Musimy to powiedzieć jasno, nie można ślepo realizować gotowych programów treningowych – szczególnie w przypadku osób początkujących ciało może nie być gotowe na określone bodźce. Niewłaściwy start to ryzyko utraty zdrowia, które jest najważniejsze. Zamiast budować siłę i sylwetkę, czas i środki będziemy zmuszeni przeznaczyć na rehabilitację. Cenę za błędy przyjdzie nam zapłacić własnym zdrowiem.

Czy YouTube może zastąpić trenera?

Źle wykonany martwy ciąg, albo przysiad ze sztangą to gotowe dolegliwości obszaru lędźwiowego. Nawet jeżeli znajdziemy odpowiedni materiał instruktażowy, nie zweryfikuje on naszej postawy podczas wykonywania ćwiczenia i nie rozwieje naszych wątpliwości, które mogą pojawić się w ich trakcie. Brak pewności w treningu siłowym to kompensacja ruchu, a co za tym idzie nadmierne obciążenie niewłaściwych obszarów. Jedynym rozwiązaniem jest pomoc trenera, który przede wszystkim ma dogłębną wiedzę z zakresu motoryki i biomechaniki. Dzięki temu będzie w stanie stwierdzić, czego nasze ciało na danym poziome zaawansowania potrzebuje. Materiały instruktażowe mogą stanowić doskonałe utrwalenie wiedzy, którą zdobyliśmy wcześniej w praktyce, pod czujnym okiem trenera.