Czy chory kręgosłup dyskwalifikuje z treningów na siłowni?

ćwiczenia

Ból pleców może skomplikować plany, szczególnie jeżeli jesteś aktywną osobą. Jednak nawet jeśli ostatnio doznałeś urazu kręgosłupa, bólu w dolnej części pleców czy też cierpisz na przewlekłe dolegliwości, nadal możesz pozostać aktywny i korzystać z siłowni. Kluczem jest wiedza, które ćwiczenia są odpowiednie, a których należy unikać.

Dlaczego należy być aktywnym, mimo problemów z kręgosłupem?

Treningi pomagają odzyskać siły, wzmacniają słabe mięśnie i zwiększają elastyczność. Badania wykazują, że aktywność fizyczna zmniejsza zgłaszane przez pacjentów objawy bólowe, nie tylko w przypadku bólu krzyża, ale także w przypadku osteoporozy i zapalenia stawów. Badania pokazują również, że programy treningu siłowego poprawiają samopoczucie przy krótkotrwałych i długotrwałych objawach bólowych.

Słabe mięśnie pleców nie pomagają kręgosłupowi przenosić obciążenia, powodując niepotrzebny nacisk na dyski kręgosłupa. Dlatego utrzymanie silnych mięśni pleców i rdzenia jest tak istotne dla zapobiegania bólowi pleców.

Treningi na siłowni odpowiednie dla osób z problemami w dolnej części kręgosłupa

O ile ból pleców nie jest spowodowany ciężkim stanem – takim jak złamanie, przewlekła choroba lub guz kręgosłupa, większość ćwiczeń funkcjonalnych i tych realizowanych w ramach treningu siłowego o niskiej intensywności może realnie pomóc w leczeniu bólu pleców. Jest tak, ponieważ ćwiczenia wzmacniają mięśnie, których zadanie jest wspieranie kręgosłupa.

Siła i stabilność rdzenia

Posiadanie silnego i stabilnego rdzenia jest podstawowym aspektem zdrowia kręgosłupa. Mocny i stabilny pomaga utrzymać ciało w pozycji pionowej i umożliwia elastyczny ruch ciała. Bez siły i stabilności rdzenia, kręgosłup stanie się spięty, a to rodzi ryzyko dalszych obrażeń. Codzienne, podstawowe ćwiczenia, które możesz wykonywać to:

  • przechylanie miednicy,
  • plank, czyli deska,
  • ćwiczenia brzucha z użyciem piłki.

Nie zniechęcaj się

Im więcej aktywności fizycznej, tym lepiej dla twojego kręgosłupa ponieważ jest mu zdecydowanie łatwiej zachować naturalny zakres ruchów. Regularne ćwiczenia prowadzą do krótszych i rzadszych epizodów bólu pleców. Uwalniają również substancje chemiczne zwane endorfinami, które są naturalnymi środkami przeciwbólowymi w organizmie człowieka. Poprawiają one samopoczucie i sprawiają, że czujesz się szczęśliwy. Ćwiczenia mogą początkowo powodować ból pleców, ale pamiętaj, że nie powodują żadnych szkód, dlatego nie zniechęcaj się już na starcie.