Dla kogo jest trening funkcjonalny?

ćwiczenia

Trening funkcjonalny może wydawać się coraz bardziej popularny wśród osób zainteresowanych fitnessem i ogólną aktywnością fizyczną. Jest to jednak jeden z najstarszych rodzajów treningów. Trening funkcjonalny ma swoje początki w dziedzinie rehabilitacji fizycznej – został stworzony przez fizjoterapeutów w celu ogólnej poprawy i możliwości powrotu do zdrowia po urazie lub niepełnosprawności.

Opracowano specjalne ćwiczenia, aby pomóc pacjentom odzyskać ruchowość i powrócić do codziennego życia. Od tego momentu trening funkcjonalny został przyjęty przez trenerów fitness i wprowadzono ćwiczenia obciążające, które stymulują codzienne ruchy.

Jaki jest cel treningu funkcjonalnego?

Zadaniem treningu funkcjonalnego jest poprawa zdolności do wykonywania codziennych czynności. Potraktuj go jako trening całego ciała – nie jedynie konkretnego mięśnia. Kiedy skaczesz, nie używasz tylko mięśni nóg. Jest to skoordynowany wysiłek między układem nerwowym, sercowo-naczyniowym, oddechowym i mięśniowo-szkieletowym, który umożliwia płynny ruch.

Różnice między treningiem funkcjonalnym a konwencjonalnym treningiem 

Różnice w stosunku do konwencjonalnego treningu można podzielić na dwa ważne aspekty. Podczas konwencjonalnego treningu na maszynach kierowanych często trenujesz tylko pojedyncze mięśnie. Natomiast podczas treningu funkcjonalnego mięśnie są zawsze trenowane w kombinacji. Oznacza to, że w czasie treningu funkcjonalnego pracuje kilka mięśni jednocześnie, dlatego jest to aktywność zorientowana na rzeczywiste obciążenia, jakich doświadczamy poza treningiem.

Dla kogo jest trening funkcjonalny?

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych ćwiczeń, ważne jest, aby podchodzić do nich z rozsądkiem i skonsultować się z lekarzem, jeśli posiadasz problemy zdrowotne wpływające na zdolność wykonywania ćwiczeń lub z trenerem personalnym, aby dobrać odpowiedni plan treningowy. Unikaj rzucania się na głęboką wodę od pierwszego treningu, aby nie narazić się na kontuzje. Powoli zwiększaj intensywność, dając ciału czas na dostosowanie się do nowych ruchów. Praktycznie każdy może włączyć trening funkcjonalny do swojego programu fitness, a praca z profesjonalnym trenerem jest jednym z najlepszych sposobów na zapewnienia bezpieczeństwa i skuteczności każdego treningu.

Trening funkcjonalny – najlepsza forma treningu dla każdego

Niezależnie od tego, czy chcesz wziąć udział w maratonie, lepiej czuć się w swoim ciele czy zregenerować po operacji – taka forma treningu będzie właściwym wyborem. Trening funkcjonalny systematycznie i konkretnie odpowiada twoim celom i wymaganiom, skutecznie poprawiając wyniki.