Wystający brzuch – jak sobie z nim poradzić?

problem-wystajacy-brzuch

Kiedy ludzie mówią o wystającym brzuchu, zwykle mają na myśli nadmiar tłuszczu gromadzący się wokół talii. Istnieje kilka sposobów na skuteczne pozbycie się go oraz szeroki wachlarz ćwiczeń, które można wykonać, aby sprawić, żeby brzuch stał się płaski.

Kiedy zauważysz, że Twój brzuch wymaga zmiany, musisz być bardziej czujny i konsekwentny w odżywianiu oraz aktywności fizycznej. Brzucha niestety nie można się pozbyć za pomocą magicznych suplementów diety lub specjalnych, wyszczuplających ubrań. Jedynym sposobem są ćwiczenia i poprawa nawyków żywieniowych.

Skąd bierze się problem z wystających brzuchem?

Brzuch menopauzalny. Przed menopauzą wiele kobiet mówi o tym, że ma kilka centrymetrów za dużo w biodrach i udach. Ale kiedy „zmiana” nastąpi, a poziom estrogenu gwałtownie spadnie, nawet kobiety w kształcie gruszki mogą zauważyć zmianę w okolicach brzucha. Spada również testosteron odpowiedzialny za masę mięśniową. Natomiast gdy następuje utrata masy mięśniowej, spowalnia się również metabolizm, dlatego przetwarzanie prostych węglowodanów staje się znacznie trudniejsze i prowadzi do magazynowania tłuszczu. Aby uzyskać płaski brzuch w wieku 50+, nie skupiaj się na intensywnych ćwiczeniach, które spalają dużą ilość kalorii. Zamiast tego porozmawiaj z trenerem o ćwiczeniach, które utrzymają Twoje tętno w przedziale od 90 do 110.

Brzuch po ciąży. Kiedy zajdziesz w ciążę, twój brzuch rozciąga się, aby pomieścić płyn owodniowy, rozszerzającą się macicę i noworodka. Niestety, nie wszystko wraca do normy w momencie porodu, a wiele kobiet skarży się na wybrzuszenie, które wydaje się nigdy nie znikać. Częściowo powodem są hormony: ciąża powoduje wzrost poziomu insuliny, co może powodować gromadzenie większej ilości tłuszczu na brzuchu. Tuż po urodzeniu dziecka należy wrócić do regularnej aktywności fizycznej. Rozsądnie jest skonsultować każdy przypadek indywidualnie z trenerem personalnym i dobrać rodzaj oraz intensywność ćwiczeń.

Wzdęty brzuch. Tutaj problem polega bardziej na zatrzymywaniu gazów i płynów niż tłuszczu, a prawdopodobną przyczyną jest źle zbilansowana dieta. Niektórzy są bardziej wrażliwi na pewne pokarmy, inni mają alergię lub stan taki jak zespół jelita drażliwego. Wtedy należy ograniczyć spożywanie białka zwierzęcego, jednocześnie zamieniając je na zdrowe posiłki złożone z warzyw i owoców.

Powodów wystającego brzucha może być o wiele więcej, jak np. wieczorne podjadanie i odkładający się przez to tłuszcz w jego dolnych partiach. Istniej jednak ćwiczenia, które przy regularnym wykonywaniu pozwolą zażegnać problem.

Jakie ćwiczenia wykonywać, aby pozbyć się wystającego brzucha?

Najlepszymi ćwiczeniami, jakie możesz robić, aby pozbyć się wystającego brzucha, są te, które łączą ćwiczenia aerobowe z ćwiczeniami beztlenowymi. Ćwiczenia aerobowe pomogą spalić tłuszcz, natomiast beztlenowe wspierają budowę tkanki mięśniowej.

Ćwiczenia aerobowe i ćwiczenia beztlenowe współdziałają ze sobą, dając kompletny trening. Kiedy najważniejszym celem staje się pozbycie tkanki tłuszczowej z brzucha, komplet ćwiczeń można obrać w taki sposób, aby skoncentrować się właśnie na tej partii ciała.

Chętnie pomogę Ci zarówno w doborze odpowiednich ćwiczeń, jak i w ustaleniu planu żywieniowego, czego efektem będzie trwałe uporanie się z problemem wystającego brzucha. Sprawdź, jakie treningi oferuję i dowiedz się, jak wpływają na zdrowie, samopoczucie i wygląd moich podopiecznych – https://www.fitkick.pl/treningidieta/.