☘Bacopa Monnieri☘

Weźmiemy dziś pod lupę zioło😅

➡Suplementacja Bacopą pomoże nam poprawić pamięć i zmniejszyć niepokój.
➡Jest rośliną znaną ze stosowania w medycynie ajuwerdyjskiej od setek lat.

Jest to roślina o właściwościach nootropowych, która wykorzystywana w tradycyjnej medycynie od długowieczności w celu poprawy funkcji poznawczych, przeciwdziałaniu depresji i poprawy funkcjonowania mózgu.

Jest adaptogenem czyli lekiem wspomagającym odporność organizmu na stresy, z powodzeniem wykorzystywaną w stanach wyczerpania i niepokoju. Pomaga w osiągnięciu relaksu i może mieć właściwości pobudzające oraz odpędzić złe samopoczucie.

Jak brać?
Przyjęta na pusty żołądek może spowodować nudności, . Dlatego łykanie na czczo nie jest dobrym pomysłem.

Standardowa dawka to 300mg przy założeniu że całkowita zawartość związku aktywnego, to 55% pochodząca ekstraktów w postaci tabletek. Można też przyjmować w bardziej tradycyjny sposób, w postaci pociętych liści, tworząc „herbacianą zaparzkę”;) Wówczas aby osiągnąć działającą dawkę trzeba zastosować od 750 do 15000mg. Warto również wziąć pod uwagę tłuszcze w posiłkach poprzedzających jej przyjęcie, ponieważ badania wykazują pozytywny wpływ lipidów na „rozprowadzanie” roślinki po naszym ciele.

Suplementacja tej magicznej roślinki aby osiągnąć wymagany efekt jest dosyć długa. Wynosi minimum około 4-6 tygodni. Badania potwierdzają, że Bacopa wymaga czasu aby rozwinąć swoje skrzydła, dając dużo lepsze efekty po 8 tygodniach.

Co jeszcze?
Przy długotrwałym stosowaniu wydaje się skutecznie poprawiać pamięć , wzmagać funkcje poznawcze jak i mieć pozytywny wpływ na stany depresyjne.
Bacopa wydaje się również zwiększyć stężenie ogólne serotoniny w naszym ciele. Ma również wpływ na wydzielanie dopaminy promując tym samym komunikację neuronową. Jest również przeciwutleniaczem. Warto również wspomnieć, że ekstrakt w dawce 100mg na kilogram masy ciała dziennie, podany przez 15 dni spowodował zwiększenie hormonu T4 w surowicy o około 42%.

Roślinka ta wydaje się zatem bardzo dobrą propozycją dla ludzi którzy cenią naturalną moc roślin i nie chcą się nadmiernie wspomagać „białym proszkiem” prosto z apteki.

Do mnie dotarła dzięki lekarzowi – neurologowi , który można powiedzieć wykazywał ponadprzeciętnie „otwartą głowę”- pozdrawiam 😉.

Ma właściwości znoszące nerwowe napięcie i pomaga przy typowym rozkojarzeniu, przywraca harmonię oraz pomaga proces uczenia się i zapamiętywania, poprawiając tym samym koncentrację.

Stymuluje także powstawaniem nowych połączeń nerwowych oraz pomaga w leczeniu zaburzeń neurofarmakologicznych.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15898709
https://examine.com/rubric/effects/view/93/Memory/all/