Interwały – dla tych, którzy nudzą się na bieżni. ?

Temat ten często przewija się na siłowniach, wiele ludzi się z nim nie zgadza, wciąż wierząc w to, że cardio jest najlepszym narzędziem do spalania tkanki tłuszczowej.
Dziwie się im jak generując kilka godziny wolnego czasu, na pójście na trening, tak naprawdę marnują ten czas, robiąc jednostajną, długotrwałą sesję cardio na bieżni, orbitreku czy rowerku.

Inną rzeczą jest to, że ja bym tam po prostu zasnął z nudów 😛
Pomijając dowody i badania naukowe, dowodzące przewagi podnoszenia ciężarów w walce o utratę tkanki tłuszczowej i zmiany składu ciała nad treningami cardio. Mamy też wiele dowodów na to, że interwały wybiegają, mega ponad poziom nudnych truchcików…
Ale od początku…

Czym jest Interwał?
Najprościej mówiąc jest to rodzaj treningu z przeplatającą się intensywnością czyli np. krótkotrwały sprint (na maxa) w połączeniu z umiarkowanym truchtem(ew marszem).
Przykładowo 60sec sprintu a następnie 60sec spaceru w stałym tempie, doprowadzającego do ostygnięcia, uspokojenia tętna(oczywiście do pewnej granicy) i powrotu oddechu do normy, po czym powtórzenie sprintu.
Taki trening staje się wysoce efektywny już w krótkim odcinku czasowym typu 15-20 minut.
Czy tylko ja cenię tak czas, że przedkładam interwały czy tabate – ponad 60 minutowy rowerek?

Istnieją dwa podstawowe sposoby żeby spalić tłuszcz i zmienić ogólny skład ciała.
Zarówno dzięki pracy tlenowej (z luźno przepływającym przez nas powietrzem),w której tętno podnoszone jest nieznacznie, przez co trening może trwać długo a obciążenie dla serca nie jest duże.

Jak i tej beztlenowej na bardzo wysokim tętnie (tzw „bezdechu”) kiedy nasze ciało, sięga po zapasy energetyczne jak glikogen, a nie tylko wolno płynące węgle z krwi.

Długie sesje cardio są uważane za aerobowe a trening siłowy czy też interwały zaliczamy do pracy beztlenowej(anaerobowej).

Dobrym przykładem jest fakt, że w czasie zwykłego cardio, możesz prowadzić luźne rozmowy. Kiedy robisz interwały na dużym wysiłku, który prowadzi do poprawy przemiany materii i szybkiego spalania tłuszczu – nie pogadasz ;). Jeżeli chcesz mocno wpłynąć na swój metabolizm, zachować dobra jakość mięśni, zwiększyć ich zdolności oksydacyjną i spalać tkankę tłuszczową, trening HIIT i inne oparte na podobnym systemie są super pomysłem! O:)

W świetle badań, okazuje się, że przy treningach cardio, rzeczywiście doprowadzisz do tymczasowego(podczas wykonywania) pozytywnego wpływu na tkankę tłuszczową. W kilka tygodni stracisz parę kilogramów, jednak później to ustanie, ponieważ metabolizm całkowicie dostosowuje się do tego marnego bodźca. Połączenie niskokalorycznej diety z długotrwałym treningiem cardio ma na nas często kataboliczny wpływ.

W przeciwieństwie do treningu interwałowego, który jest bardziej „oszczędny” dla naszych mięśni, a kalorie „dopalają się” przez resztę dnia, nawet po zakończonym treningu! Oczywiście nie można przegiąć w drugą stronę i robić interwały sześć razy w tygodniu. Będzie to miało negatywny wpływ na nasz organizm, który nie zdąży się zregenerować po tak ciężkim wydatku energetycznym i zakłóci dalszy wzrost i rozwój. Dlatego zdrowy rozsądek po raz kolejny powinien wygrać 😉

Oczywiście jeżeli szykujesz się np. do maratonu, ćwiczenia cardio mogą okazać się korzystne, dla poprawy kondycji, zwiększenia wytrzymałości układu sercowo-naczyniowego. Może to skutkować tym, że będziesz w stanie wybrać się na dłuższą wędrówkę czy jazdę na rowerze, jednak „sylwetkowy wynik” będzie taki, że ciało nie będzie chciało mieć zbyt dużych mięśni, aby nie musiało pompować w nie dużo tlenu.
Porównaj teraz w myśli sylwetkę sprintera do maratończyka ;).

Wybór jednego rodzaju treningu, zależy od naszych osobistych preferencji i możliwości.

Interwały są szybsze, ciekawsze i bardziej skuteczniejsze dla spalania tłuszczu, ale nie każdy może je robić.

Aeroby są bezpieczniejsze ale muszą trwać dwa razy dłużej, aby osiągnąć podobne efekt.
Nie będę dzisiaj, w tym wpisie faworyzował, jednej opcji.
Pozostawiam to wam – do przemyśleń.

Moim zadaniem jest edukować, informować. Czasy się zmieniają i niektóre rzeczy trzeba brać na nowo, obalając pewne mity❗

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, będziecie bardziej świadomie dobierać rodzaj treningu dla siebie i efektywnie z niego korzystać ? 😉

Napiszcie w komentarzach,którą formę preferujecie i dlaczego!

Stay tuned ✨

Wilson, et al. Concurrent Training: A Meta Analysis Examining Interference of Aerobic and Resistance Exercise. University of Tampa, FL. J Strength Conditioning.
Naito, et al. Satellite cell pool enhancement in rat plantaris muscle by endurance training depends on intensity rather than duration. Juntendo University, Japan. Acta Physiologica. 2011 Oct.