Deska/plank – Zobacz jak wykonywać ją poprawnie.

Wiele razy wspominam, o wartości jakie niesie ze sobą trening Core.👊

To rzadko wykonywane ćwiczenia , które w ocenie wielu ćwiczących na siłowni, po prostu nie przynoszą żadnych wizualnych efektów.😤
Wydają się tak banalne , że ludzie nimi gardzą, nie próbując nawet się z nimi zmierzyć lub zagłębić w sens ich wykonywania.
Jednym z takich ćwiczeń jest popularna deska czyli tzw. plank. 


Wiele mięśni zawartych w naszym rdzeniu /core jest najbardziej efektywnie ćwiczonych jako połączona jednostka.

Zatem izometryczne napinanie ich wszystkich w jednym momencie, z lekkim oporem ciężaru naszego ciała jest doskonałym wyborem.
Dlatego deska jest idealnym ćwiczeniem , od którego warto zacząć pracę nad swoim rdzeniem.

Podczas tego, mogłoby się wydać prostego ćwiczenia, zaangażowanych jest dużo więcej mięśni, niż w tradycyjnych ćwiczeniach na ABS typu brzuszki, przyciągania.

Poprawna aktywacja Core w tym ćwiczeniu zapewnia bardzo dobre ułożenie bioder oraz zaokrąglenie kręgosłupa w zdrowym , naturalnym ułożeniu ,wymuszającego aktywację jego „stabilizatorów” i ucząc go wspierać. Tym samym chroniąc, co później przekłada się na lepsze wyniki przy wykonywaniu tradycyjnych ćwiczeń siłowych typu martwe ciągi, przysiady czy wyciskania żołnierskie.

Wielu moich podopiecznych doznaje zdziwienia, jak ciężkim ćwiczeniem staje się deska, w chwili przyjęcia poprawnej pozycji, aktywując jednocześnie wszystkie potrzebne mięśnie.
Okazuje się wówczas, że wcale nie jest tak łatwo i przyjemnie wytrzymać długo w tej pozycji.
Pamiętajcie że liczy się jakość a nie ilość tzn. długość😝

W tym ćwiczeniu fajna i ceniona przez wiele osób, jest walka o czas i realny zauważalny progres, objawiający się we wzmocnieniu gorsetu mięśniowego oraz niejednokrotnie w poprawie wyglądu naszego brzucha.

Bardzo ważna jest stała kontrola nad trzymaniem prawidłowej postawy. Z pomocą przychodzi lustro, lecz musi być ono ułożone od samej podłogi i wymusza przekręcanie głowy, zaburzając często linię kręgosłupa. Warto poprosić o pomoc partnera/partnerkę treningowa bądź trenera osobistego, tak aby nad nami czuwał.
Zwłaszcza na początku gdy nie każdemu, tak łatwo przychodzi wyczucie prawidłowego ułożenia bioder oraz odcinka lędźwiowego.
Po osiągnięciu właściwej stabilności ,która nie wymaga od nas już takiego dużego wysiłku jak na początku, można spróbować wprowadzić różne wariacje deski czyli spróbować ustabilizować mięśnie swojej talii w obecności jakiś nowych bodźców np. niestabilnego podłoża.
Poprzez dodanie ruchu czy oporu zewnętrznego i dorzucając dodatkowe obciążenie, wymuszamy większe spięcie mięśni.

Wykonywanie tego ćwiczenia może się okazać pomocne dla wielu kobiet, skarżących się na ból w dolnej części pleców, u których popularna jest tak zwana hiper lordoza lędźwiowa.

Dzięki desce wszystkie mięśnie w naszym rdzeniu współpracują w tandemie, aby zapewnić ochronę kręgosłupa i jego prawidłowe położenie, szczególnie w odcinku lędźwiowym.
Świadoma aktywacja tych mięśni, pozwala chronić kręgosłup podczas ruchów rotacyjnych czy zgięcia bocznego.

Podczas tego ćwiczenia, głównym zadaniem jest przygotować nasze mięśnie w obrębie talii, jak i nauczyć się je aktywować w odpowiedniej chwili, tak aby utrzymywać prawidłową pozycję kręgosłupa, przydatną w wykonywaniu dużej ilości ważnych wielostawowych ćwiczeń.

Przekłada się to w późniejszym okresie, na zdrowy kręgosłup i długotrwały zdrowie.
A przecież na tym nam najbardziej zależy, aby móc ćwiczyć długo, efektywnie, zmieniając i poprawiając naszą sylwetkę oraz zdrowie🤗👈